عید سعید قربان بر مسلمانان جهان مبارک باد

عید قربان یکی از اعیاد بزرگ اسلامی است که یاداور زیباترین نمونه تعبد انسان در برابرخداوند متعال است.عید قربان عید فداکاری، ایثار، قربانی، اخلاص و عشق است. فدا کردن فرزند دلبند خود در راه خدا، امتحانی الهی برای حضرت ابراهیم علیه السلام بود که عید قربان یاداور آن است.

اسلام نیز خواسته است که مسلمانان هر سال عید قربان را جشن بگیرند تا این اصول و ارزش های الهی را همواره مد نظر داشته باشند و همواره برای تبعیت از دستورات خداوند و کسب رضایت الهی،آماده هر گونه ایثار و فداکاری باشند.ابراهیم از جانب پروردگار،مامور قربانی کردن فرزند دلبندش شد.هنگامی که ابراهیم فرمان الهی را به پسرش ابلاغ کرد،اسماعیل گفت:پدر جان فرمان خدا را اجرا کن که مرا از صابران خواهی یافت.

در صبحی دلکش،اسماعیل دست در دست پدر،در صحرای منی،به سوی قربانگاه پیش رفت و خوشحال بود از اینکه خداوند متعال،او را برگزیده است.آنگاه ابراهیم با دست های محکم و استوار خنجر در حنجره اسماعیل نهاد تا سر از پیکر عزیزش جدا کند.تیغ بر گلوی فرزند میچرخید ولی نمی برید،گویی معجزه ای رخ داده بود.ناگهان به اذن خداوند، قوچی برای قربانی شدن در پیش چشمان ابراهیم نمایان شد،هاتفی ندا داد: ابراهیم!تو از این آزمون سربلند بیرون آمدی،پس دوستی خدا گوارایت باد!

امروز نیز حاجیان در موسم حج،به درگاه خداوند قربانی می کنند تا بگویند:خداوندا!ما نیز چون ابراهیم تسلیم توییم،پس در این روز زنجیر های اسارت و تعلقات را می بریم تا بیش از پیش به تو نزدیک شویم.

خداوند در قران میفرماید:پس همینکه ابراهیم و اسماعیل سر تعظیم فرود آوردند و ابراهیم،او را بر پیشانی بر زمین خوابانید،ندایش دادیم که ای ابراهیم!بحق،تصدیق ماموریت در خواب نمودی و ما به نیکوکاران اینچنین پاداش میدهیم.

و اینگونه بود که ابراهیم و اسماعیل به عموم جهانیان نشان دادند که آنچه عیار گوهر انسانیت را بالا می برد و او را موجودی شریف میگرداند،همان حالت خضوع وتسلیم در برابر حق تعالی است.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *